Rate this post

Najlepszym sposobem na trwałe schudnięcie, jest zwiększenie codziennej aktywności fizycznej. Istnieje wiele form aktywności, a jedną z nich jest bieganie, przez niektórych zwane z angielska joggingiem. Czy ma ono dobry wpływ na odchudzanie? Czy opłaca się biegać, żeby schudnąć? Zdaniem wielu osób bieganie jest jednym z najlepszych sposobów na schudnięcie, ale tylko wtedy, gdy biegacz będzie każdego dnia biegał na większych trasach.
Biegać możesz wszędzie ,ale jeśli chcesz schudnąc wybieraj trasy raz po płaskim terenie, raz po trudnym i urozmaiconym

To jednak jest możliwe po dłuższym przygotowaniu i niemożliwe, a nawet groźne dla osoby, która jest bardzo otyła. W tym przypadku bowiem możliwe jest rozpoczęcie przygody z bieganiem od bardzo niewielkich tras. Poza tym istnieje spore niebezpieczeństwo, że dojdzie do uszkodzenia przeciążonych stawów. Dla takich osób najlepszy na początek będzie orbitrek, który nie wywiera na stawy dużej presji. Przygotowanie musi być dość długie, aby można było biegać na kilkukilometrowych trasach. Z początku problemem może być przebiegnięcie kilkudziesięciu metrów, ale nie na darmo mówi się, że trening czyni mistrza.

Bieganie a odchudzanie to problem, który jest poruszany przez wielu specjalistów. Zdaniem większości z nich istotnie, jogging pomoże w schudnięciu i poprawie słabej kondycji. O czym warto pamiętać, kiedy człowiek chce zacząć odchudzać się za pomocą biegania? Przede wszystkim o tym, że samo bieganie nic nie pomoże, jeśli człowiek będzie dalej odżywiał się w niezdrowy sposób, jadł zbyt obfite posiłki, pił słodkie napoje, korzystał z kalorycznych przekąsek. Odpowiednio zbilansowana dieta połączona z aktywnością fizyczną, w tym przypadku bieganiem, pomoże zgubić niepotrzebne kilogramy.

Eksperci mówią o tym, że kiedy biega się rano, warto pamiętać o odpowiednim śniadaniu. Bieganie na czczo nie ma sensu i niepotrzebnie obciąża organizm. Śniadanie jest bardzo ważne. Czy bieganie istotnie pomoże spalić tłuszcz, zgromadzony w tak zwanych miejscach problemowych? Tak, ale dopiero po pewnym czasie. Na wielu stronach internetowych przekazywane są informacje o tym, że do efektywnego spalenia zgromadzonego tłuszczu wystarczy pół godziny joggingu dziennie.

Niestety, informacja ta nie znajduje potwierdzenia u ekspertów od joggingu. Dlaczego? Zdaniem ekspertów przez pierwsze czterdzieści minut treningu, w tym przypadku biegania, organizm wykorzystuje zapasy glikogenu mięśniowego. Dopiero po czterdziestu minutach biegania, organizm zaczyna spalać tłuszcz. Zatem pół godziny biegania wystarczy. Jeśli biegacz będzie uprawiał jogging przez godzinę, zgodnie z tą zasadą, efektywne spalanie tłuszczu będzie trwało tylko dwadzieścia minut. Eksperci radzą również, aby biegać po różnym terenie.

Na początek po płaskim i nie wymagającym ogromnego wysiłku, na przykład po bieżni. Potem, kiedy organizm przyzwyczai się już do biegania, powinno się urozmaicić teren do biegania. Dla przykładu bieganie po lesie wymagać będzie zmian tempa. Poza tym eksperci z dziedziny sportu podkreślają, że bieganie po trudnym terenie pozwala na spalenie znacznie większej ilości kalorii. Zatem bieganie po leśnych ścieżkach i poza miastem pozwoli na stworzenie większego ujemnego bilansu energetycznego, niż w przypadku poświęcenia tej samej ilości czasu na bieganie po bieżni.

Najskuteczniejszym sposobem na spalanie tłuszczu z wykorzystywaniem biegania, jest stosowanie zmiennego tempa. Chodzi o to, aby biegacz jak najczęściej zmieniał obciążenie dla organizmu, aby raz biegał szybciej, raz wolniej, raz po płaskim terenie, raz po trudnym i urozmaiconym. Co to da? W przypadku ciągłego pokonywania tych samych, monotonnych tras, w tym samym, monotonnym tempie, organizm się przyzwyczai do tego rodzaju aktywności fizycznej i nie będzie spalać tłuszczu.

Tylko ciągłe zmiany są w stanie zintensyfikować organizm do dalszej pracy. Przed rozpoczęciem treningu warto pamiętać także o odpowiednim obuwiu do biegania, o wybieraniu odpowiednich tras, o byciu widocznym (zwłaszcza, gdy biega się wieczorami), o własnym bezpieczeństwie jak również o tym, aby na początku treningu nie forsować się zbytnio, tylko stopniowo przyzwyczajać organizm do urozmaiconego treningu.