Analiza kolorystyczna

Analiza kolorystyczna, czyli najlepsze kolory dla Twojej urody:-)

Analiza kolorystyczna

Analiza kolorystyczna to usługa, która u nas na Podhalu nie jest jeszcze bardzo znana, tak mi się przynajmniej wydaje. Czasami kiedy pytam kogoś czy wie czym jest analiza…to gdzieś tam coś świta, ale nie do końca. Bywa i tak, że kolorystka bardziej kojarzy się z kimś od doboru farb, kolorów ścian, wnętrz, niż…ubrań i ogólnego wizerunku:-) A szkoda… Bo jest to taki dział wiedzy, który powinien być – moim zdaniem – szerzej analizowany na zajęciach z fryzjerstwa, wizażu, stylizacji, itp. Myśle, że wtedy byłoby np. mniej pań niezadowolonych ze swego koloru włosów, bo pani fryzjerka potrafiłaby doradzić w jakim kolorze dana klientka może wyglądać korzystnie, a który jej totalnie nie pasuje. Choć wiadomo, z drugiej strony…każdy może wyglądać jak chce, więc….potraktujcie te informacje dotyczące analizy kolorystycznej bardziej inspiracyjnie, a kto będzie miał chęć skorzystać to oczywiście zapraszam do kontaktu. Ale do rzeczy…

Analiza kolorystyczna Panna Flora Zakopane

Analiza kolorystyczna

Analiza kolorystyczna polega na dobraniu najlepszej palety barw dla konkretnego typu urody. Czyli najprościej mówiąc po analizie kolorystycznej dowiesz się jakim jesteś typem kolorystycznym oraz jakie kolory najbardziej harmonizują z twoja urodą.

Teorię barw rozwinął Johannes Itten, szwajcarski nauczyciel plastyk, malarz,  który uchodzi za twórcę teorii typów barw, którą opisał w książce Sztuka barwy (Kunst der Farbe, 1961). Stworzona przez niego teoria łączyła w sobie różne poziomy oddziaływania barwy, interakcję, harmonię, systematykę oraz zagadnienia estetyki, ekspresji i symboliki.

Kolor ma moc

Nie wiem czy kiedykolwiek zastanawiałaś(-eś) się nad tym…? Ale być może zdarzyło Ci się, że zakładając konkretny strój otrzymywałaś więcej komplementów, bywało, że ktoś Ci powiedział: „O, ale Ci ładnie w tej bluzce/sukience..itp.”  lub:  „Ale ty jakoś inaczej, dzisiaj wyglądasz, tak promiennie!”, albo w druga stronę: „Oj chyba się dzisiaj nie wyspałaś, tak jakoś kiepsko wyglądasz..”, lub ”Dobrze się dzisiaj czujesz?”.

To teraz Ci zdradzę, że są kolory, w których dana osoba (dany typ urody) będzie wyglądać dobrze, promiennie, korzystnie, kolor będzie podkreślał tęczówkę oka, będzie harmonizował z urodą, ale są też kolory, które mogą daną urodę przytłaczać, podkreślać niedoskonałości cery, sprawiać, że wygląda dość mizernie, mało atrakcyjnie, itp., znajdą się też kolory neutralne, które ani nie podkreślą urody, ale też nie zrobią jej wielkiej krzywdy.

 

12 typów urody

Najbardziej popularna analiza to podział na 4 pory roku: wiosna, lato, jesień i zima. Na przestrzeni lat pojawiały się różne odmiany: kalifornijska, niemiecka, brytyjska oraz rozbudowa analizy z 4 pór do 12, a nawet podział na 16 typów.

Ja przeprowadzam analizę kolorystyczną w oparciu o 12 typów urody. Czyli każda pora roku podzielona jest na 3 podtypy, a są to:

 • WIOSNA – typ ciepły/ może być: jasna, ciepła, czysta
 • LATO – typ chłodny/ może być jasne, chłodne, zgaszone
 • JESIEŃ – typ ciepły/ może być zgaszona, ciepła, ciemna
 • ZIMA – typ chłodny/ może być czysta, chłodna, ciemna
Przykładowe kolory dla poszczególnych pór roku

Przykłady kolorów ubrań dla poszczególnych typów urody: od lewej u góry: wiosna i lato, od lewej u dołu: jesień i zima.

 

Naturalne cechy urody – cera/włosy/oczy…

Analiza dotyczy naturalnych cech i uwarunkowań. Suma tych cech daje odpowiedź – a właściwie kierunek – jakim jest się typem. Kolejny krok to kolory – i ich reakcja na naszą urodę.Przy diagnozie nie biorę pod uwagę farbowanych włosów (bo to one powinny być dostosowane do typu urody), ani makijażu (zwykłego czy permenentnego).

Kontrast/walor/temperatura

Urodę bada się pod kątem koloru, w którym trzeba wyróżnić cechy: kontrast, walor i temperaturę.

Kiedy więc spotykam się z moją klientką, to zanim jeszcze wezmę do ręki akcesoria do analizy to już wstępnie przyglądam się i zastanawiam, jakie cechy dominują w danej urodzie.

Czy moja klientka jest:

 • jasna czy ciemna
 • chłodna czy ciepła
 • zgaszona czy bardziej kontrastowa

Akcesoria do analizy kolorystycznej

Kiedy mam wstępny zarys… W kolejnym kroku używam ram kolorystycznych (dla 12 typów urody) oraz kuponików (900 kolorów do dyspozycji) oraz różnorakich elementów garderoby, w najrozmaitszych kolorach, aby mieć porównanie, który kolor jak się prezentuje.

 

Analiza kolorystyczna Ramy kolorystyczne Panna Flora Zakopane

 

Analiza kolorystyczna Panna Flora Zakopane Akcesoria do analizy kolorystycznej

 

Włos ma głos:-)

Analiza kolorystyczna – to nie tylko dobór koloru ubrań, ale…włosów, makijażu również. Bardzo często farbujemy włosy, nie zawsze dobrze czujemy się w danym kolorze, czasami chciałybyśmy coś zmienić, może bardziej zaszaleć, ale…nie wiemy w którą stronę iść. Analiza kolorystyczna pomoże odpowiedzieć Ci na to pytanie:-) I też nie jest tak, że dla danego typu urody tylko jeden kolor włosów jest dobry. Np. Pani jesień może wyglądać dobrze zarówno mając włosy blond jak i brązowe – najważniejsze to wybrać odpowiedni odcień.

 

Czasami wystarczy zmienić odcień blondu z ciepłego na chłodny i od razu mamy korzystnt efekt – w przypadku chłodnych typów.
Analiza kolorystyczna Panna Flora Zakopane, różne kolory włosów , od brunetki do blondynki
A oto i przykład (niestety mój:-) ) na to jak można wyglądać w różnych kolorach włosów
Analiza kolorystyczna Panna Flora Zakopane
„Zabawa” z włosami:-) ile osób tyle opinii, ale…jednak dwa kolory z powyższych zawsze wygrywały (kiedy przeprowadzałam ankietę w mediach społ)

 

Analiza kolorystyczna to wcale nie taka łatwa usługa, jakby się mogło wydawać. 12 typów urody to niemało. Ale kiedy przeprowadzam analizę to bardzo często „idę” drogą eliminacji, czyli najpierw wykluczam typy urody, którymi moja klientka na pewno nie jest… A potem kiedy zostają mi te korzystne kolory to przykładając mnóstwo kuponików, kolorów ubrań do twarzy finalnie wybieram odpowiedni typ.

Nie „na oko”

Analizy kolorystycznej nie można przeprowadzić na oko. OK – przyznam się, że spotykając znajome, koleżanki itp. w głowie od razu staram się dokonać wstępnej oceny kto jakim typem jest, ale nigdy nie powiedziałabym, że ktoś jest danym typem na 100%.  Uroda to jedno (czyli kolor włosów, oczu, skóry, itp.), ale NAJWAŻNIEJSZA jest reakcja na kolory. Może się okazać, że ktoś wygląda nam np. jesiennie…a w praktyce, przykładając odpowiednie kolory do twarzy może się okazać, że jednak kolory chłodne wypadają znacznie lepiej. Także zawsze trzeba być ostrożnym i sprawdzać na różne sposoby.

Czego możesz dowiedzieć się decydując się na analizę kolorystyczną??

 • jakim jesteś typem kolorystycznym i jakie kolory podkreślają twoją urodę,
 • mówi się,  że „mała czarna” to taki must have w naszej szafie, zobaczysz, że niekoniecznie,
 • dowiesz się czym ewentualnie zamienić czerń/biel
 • jeśli jesteś przyszłą Panną Młoda dowiesz się, czy lepszym wyborem będzie sukienka ślubna śnieżno-biała, czy…może ecru;
 • jeśli okaże się , że jesteś typem chłodnym pomadki nude.. .pójdą w odstawkę;
 • jeśli jesteś typem ciepłym w błękitach i bladych różach możesz nie wyglądać najlepiej;
 • jeśli w pomarańczu wyglądasz kiepsko to duża szansa, że jesteś chłodnym typem – pomarańcz im bardzo nie służy:-) brąz też:-)
 • dowiesz się jaka biżuteria jest dla Ciebie odpowiednia, typy ciepłe bardzo lubią złoto…(nie białe:-))
 • ….to zaledwie kilka przykładów….

 

Siła twojej urody determinuje wybór kolorów

Twoja uroda jest kluczowa. I to jaka jest jej moc determinuje wybór odpowiednich kolorów, które ją podkreślą.

O co w tym chodzi..??

Kolory (ubrań, włosów, makijażu) powinny harmonizować z urodą. Nie powinny wychodzić na plan pierwszy…

Co to oznacza? Mówiąc najprościej: Nie może być tak, że najpierw kiecka, potem Ty!

Patrząc na Ciebie np. w nowej sukience, powinnam pomyśleć: „O jak Ty pięknie wyglądasz” 🙂 a nie: „O, jaka fajna kiecka”, bo coś tu musi nie grać… Może byc tak, że kolor sukienki jest tak intensywny, że odciąga uwagę od Ciebie

albo… Twój kolor włosów jest tak mocny, intensywny,szalony, że… najpierw on, potem Ty:-(

Mogłabym mnożyć przykłady…

 

Poniżej chciałam pokazać Ci kilka przykładów (np. sweterków) dla poszczególnych typów urody.

Jeśli ktoś jest np. latem…ma delikatniejszą urodę, to o wiele lepiej taka osoba będzie wyglądać np. w zgaszonych niebieskościach, czy różach, niż….w mocnej fuksji czy kobalcie.

Reasumując:-)

….jeśli w jakimś stopniu zachęciłam Cię do tego, aby poznać swój typ kolorystyczny to serdecznie zapraszam Cię do skorzystania z moich usług. Chętnie przyjadę do Ciebie i w miłej atmosferze, przy kawce opowiem Ci o kolorach:-) Cena takiej usługi to 200zł. (aktualnie cały czas trwa promocja=150zł)

Jest to fascynujące spotkanie:-) Najbardziej cieszy mnie to, kiedy moje klientki same w lustrze widzą (porównując kolory), jak dane barwy wpływają na ich urodę. Niesamowite. Ale czasami dopiero trzeba samemu to zobaczyć, żeby przekonać się, jaki wpływ ma kolor na nasz cały wizerunek.

Szafa kapsułowa

Finalnie analiza kolorystyczna prowadzi często do stworzenia szafy kapsułowej.  Kiedy wiesz już jakie kolory podkreślają Twoją urodę, to dokonując zakupów zaczynasz wybierać ubrania spośród kolorów korzystnych dla Ciebie, a inne omijasz, i nawet żadna promocja, wyprzedaż Cię nie rusza…bo wiesz, że nie ma sensu kupować czegoś, co nie służy Twojej urodzie. Po czasie okazuje się, że większość elementów w Twojej szafie bardzo ładnie ze sobą harmonizuje, czyli mówiąc najprościej: pasuje jedno do drugiego… Nie masz w szafie ubrań tylko na 1 wyjście, albo takich które kupiłaś pod wpływem impulsu, a potem okazało się, że albo wcale danej rzeczy nie założyłaś,albo faktycznie tylko raz…i zalega w szafie. Ale tworzenie szafy kapsułowej to proces… To temat na osobny post.

Ostatnia rzecz:

Panna Flora – Analiza kolorystyczna

Swoją działalność prowadzę pod nazwą „Rozeta”, ale temat analizy kolorystycznej powoli rozkręcam na fanpage o nazwie „Panna Flora – Analiza kolorystyczna”. Szybko się usprawiedliwię: Na „Rozecie” dominuje moja działka „makijażowa” i nie chciałam sobie robić „bałaganu”, a wiedziałam, że przy analizie to będzie cała feria barw…stąd powstała „Panna Flora” (dlaczego „Panna”, do tego „Flora”, to przy innej okazji…:-) …tak więc serdecznie zapraszam do obserwowania profilu:-)

Analiza kolorystyczna Panna Flora Zakopane
Panna Flora – Analiza Kolorystyczna, Ewa Stopka, Podhale/Zakopane i okolice, analiza on-line

Pozdrawiam ciepło:-)

Zapraszam do kontaktu przez: formularz na blogu, bądź media społecznościowe (FB/Insta).

https://www.facebook.com/pannaflora

Analiza kolorystyczna: Cytat: Zycie ma tyle kolorow ile potrafisz w nim dostrzec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.